Včelí úly na střeše kulturního domu

 

Příbram je vcelku zeleným městem, proto není divu, že i sem dorazila myšlenka včelaření ve městě. Od minulého týdne jsou na střeše kulturního domu umístěny dva úly. Pokud se tento projekt osvědčí, může dojít k rozšíření.

S myšlenkou umístit na budovu kulturního domu včelstva přišel již před dvěma lety ředitel příbramského dnářivadla Petr Bednář. „Ve velkých světových městech je běžné, že na veřejných budovách vznikají ekologické projekty jako například zahrady nebo zmíněné chovy včel. V republice nejsme prvními, včely jsou chovány například na budově Národního divadla nebo Akademie věd,“ přiblížil záměr chovu Petr Bednář.

Na střeše kulturního domu se tedy nově nachází dva úly, ve kterých je v době hlavní sezony zhruba deset tisíc včel. „Prozatím jsme sem umístili dva úly, o které se budeme starat s dětmi ze včelařského kroužku Včelařík. Jsem rád, že se tohoto projektu můžeme účastnit, a podpořit tak příbramskou ekologii a propagovat včelařství,“ řekl příbramský včelař Jiří Roub.

„Je to zajímavý a v rámci ČR ojedinělý ekologický projekt. Po vzoru Prahy a Paříže jsme se rozhodli zkusit chov včelstva přímo v zástavbě. Naše město je plné stromů i ploch s keři a travou, včely tak zajisté najdou dostatek potravy. Dojde i k obohacení místního ekosystému. Včelaři jsme byli ubezpečeni, že včely neskýtají zvýšené riziko pro obyvatele,“ dodal starosta Jan Konvalinka.

Jiří Roub doplnil informace k bezpečnosti. „Včely na výškových budovách nejsou pro chodce žádným nebezpečím, neboť dosedají do korun vzrostlých stromů, kterých je v okolí kulturního domu dostatek, mají zde tedy dostatek pastvy. V jejich doletové vzdálenosti je také svatohorský sad či Padák.“

Spolupráce mezi vedením Divadla A. Dvořáka a příbramskými včelaři v čele s Jiřím Roubem je úžasně nastavena, takže se zcela jistě můžeme těšit na med z včelstev umístěných na kulturním domě. 

Eva Švehlová, DiS.
tisková mluvčí 
eva.svehlova@pribram.eu
Město Příbram, Tyršova 108, 261 19, Příbram I
tel. č.: 318 402 240
mob.: 778 533 946

Oficiální FB stránky města Příbrami: https://www.facebook.com/mestskyuradpribram

 

  

 

 Počet zobrazení: 1066 | Aktualizováno: 05. 06. 2019