Životní prostředí
Povolování kácení dřevin, nakládání s vodami (odběr vody ze studní, vypouštění vod), odnímání půdy ze zemědělského půdního fondu, vydávání rybářských lístků, lesů, týrání zvířat, ovzduší a nakládání s odpady. Podněty týkající se údržby veřejné zeleně ve městě Příbram směřujte přímo na Technické služby Příbram.
Pošlete svou otázku:
Otázky a odpovědi:
05.02.2018 17:06:02 - L.Poslední
Dobrý den,dle Vaší rady z listopadu loňského roku jsem pozvala vlastníka sousedního pozemku na kterém rostou duby které nás ohrožují k projednání situace a odstranění nebezpečných větví.Přišel i s lidmi,kteří se zabývají stromolezeckou technikou prořezávání stromů.Po prohlídce ale prohlásili,že si na to netroufnou,že to je nebezpečné a navíc že ty duby jsou nějakých 300 let staré a že by majiteli hrozila velká pokuta od zelených.Můžete mi prosím poradit jaké potvrzení a souhlas koho potřebuji sehnat k tomu,aby se mohly odstranit zcela suché větve a zkrátit ty,které k nám přesahují a při větru se lámou ?
Nebo snad jsou stromy cenější než lidské životy?
Nechci těm stromům ublížit,jen chci ochránit naše životy a majetek-již dvakrát nám spadlá větev prarazila střechu na chatě.
O prořezání dubů usilujeme již ředu let,je to opravdu neřešitelný případ a musíme čekat na to až se stane neštěstí?Vím že to je práce nebezpečná a nechtěla bych aby se při ní někomu něco stalo,pozemek je nepřístupný,žádná technika se tam nedostane,zbývá jen řebřík a do koruny vylézt,ale nechci čekat ani na to,až se něco stane někomu z nás.Trávíme tam hodně času s vnoučaty.
Majitel se vyjádřil tak,že on je pojištěný a když se něco stane zaplatí to pojišťovna,takhle že by to musel zaplatit on a že na to nemá peníze.Můžete mi prosím poradit ?
Děkuji L.Poslední
Odpověď - 07.02.2018 11:00:12
Dobrý den, paní Poslední. Nevím, jak vypadají stromy, které zmiňujete, ani nevím o jakou lokalitu se jedná. Ale pokud jsou duby tak staré, jak píšete, jedná se jistě o velmi hodnotné stromy. Pokud jsou v koruně suché větve, které ohrožují Vaši bezpečnost, máte dle mého názoru možnost využít § 1016 odst. 2 občanského zákoníku (OZ) a sama odstranit větve přesahující na Váš pozemek, pokud tak soused neučinil poté, co jste ho o to požádala. Stromy samozřejmě přitom nesmíte poškodit. Proto doporučuji obrátit se na odborníka - certifikovaného arboristu. Pokud byste chtěla konkrétní doporučení, obraťte se na mě mailem. Arborista je schopen strom posoudit, navrhnout typ řezu a ten pak provést, a to samozřejmě i v místech, kam se běžná technika nedostane. V případě, že neexistuje jiné řešení jak zajistit bezpečnost stromu, navrhne a zdůvodní pokácení. K řezu stromů se žádné povolení nevydává, kácení povoluje příslušný obecní úřad, o povolení žádá vlastník. Předpokládám, že existují i jiné možnosti postupu dle občanského zákoníku, ty ale doporučuji konzultovat s právníky - odborníky na danou oblast. Běla Komancová, referentka OŽP, bela.komancova@pribram.eu, tel. 318 402 478. 05.01.2018 13:22:20 - p. Šedivá
Dobrý den,na úřední desce jsem viděla dokument, který pojednává o povolení k usmrcení kormorána velkého. Můj dotaz zní: kde se kolonie nachází, kolik má kusů, jak velké škody způsobila a kdo je vlastníkem vodní plochy, kde se tato kolonie nachází? Děkuji.
Odpověď - 08.01.2018 10:35:50
Vážená paní Šedivá, Městský úřad Příbram jako příslušný orgán ochrany přírody Vámi zmiňovaným dokumentem vyvěšeným na úřední desce vyhlásil, že nastaly podmínky pro uplatňování odchylného postupu při usmrcování kormorána velkého (který vydalo Ministerstvo životního prostředí a lze jej dohledat na jejich stránkách). Těmito podmínkami je to, že se v našem správním obvodu vyskytne alespoň jedno hejno kormorána velkého o 5 a více jedincích na tahu nebo při zimování. Nemusí se tedy nutně jednat o kolonii. Vlastnické vztahy či výši škody v tomto případě neposuzujeme. Aktuálně máme hlášený zvýšený výskyt kormorána velkého z oblasti VN Kamýk nad Vltavou (stovky jedinců) a z rybníků v k. ú. Kotenčice a Pičín (desítky jedinců). Běla Komancová, odbor životního prostředí, bela.komancova@pribram.eu, 318 402 478. 02.01.2018 09:11:39 - Ondrej
Dobry den, mel bych otazku ohledne studne. Koupili jsme pozemek, na kterem je vybudovana studna, ktera podle znaleckeho posudku neni povolena (stavba byla tedy predchozim majitelem vybudovana "na cerno", s povolenim se neobtezoval). Podle dodatecneho hydrogeologickeho posudku je studna v poradku. Jedna se o jediny zdroj vody (v obci neni vodovod). Jak bychom meli postupovat pri legalizaci studne a jaka dokumentace nebo dodatecne posudky jsou potreba k jejimu povoleni (jako zdroj pitne vody pro budouci rodinny dum)? Dekuji Odpověď - 02.01.2018 15:17:25
Vyřešení Vašeho dotazu má několik variant řešení. Doporučuji se dostavit na zdejší odbor a osobně celou záležitost projednat. Ladislav Průša
referent OVH, Tel.: 318402483, E-mail: ladislav.prusa@pribram.eu.