Architektonická soutěž

0 0 0


Cílem města je vytvořit z náměstí J. A. Alise důstojné centrum Březových Hor a příjemné místo pro obyvatele Příbrami, které bude plnit všechny funkce a nároky kladené na veřejný prostor tohoto historického významu.

Z těchto důvodů bylo rozhodnuto, že jeho podobu určí architektonická soutěž. Soutěžící týmy budou mít za úkol navrhnout, jak celé území upravit, aby se z něj stalo příjemnější místo a lidé se v něm měli důvod zastavit, ne jím pouze v rychlosti projít.
Na rozdíl od výběrového řízení na dodavatele projekčních prací umožňuje architektonická soutěž oslovit k řešení tohoto prostoru ty nejlepší ateliéry, a vybrat si tak z široké nabídky návrhů.

 

Pocitová mapa Březových Hor
Dotazníkovým šetřením a pocitovou mapou město Příbram umožnilo občanům  zapojit se do přípravy architektonické soutěže. Architekti a jejich týmy tak budou mít možnost poznat pohled občanů a zároveň uživatelů tohoto místa.

Analýza potřeb uživatelů nám. J. A. Alise - dokument byl součástí soutěžních podmínek 

Zpráva z úvodní fáze zapojení veřejnosti do revitalizace náměstí J. A. Alise

Architektonická soutěž probíhala od března do září a přihlášeno bylo šest zajímavých návrhů, jakým způsobem řešit revitalizaci náměstí J. A. Alise. Nad všemi návrhy se sešla porota, která po rozsáhlé diskuzi zcela jednoznačně označila návrh, který radě města doporučila jako vítězný. Radní 17. 10. 2022 rozhodli o výběru dle doporučení poroty. V rámci architektonické soutěže byly uděleny ceny a odměny soutěžním návrhům dle jejich kvality a nápadu, a to v celkové výši 550 000 Kč.

  • Vítězným návrhem architektonické soutěže je soutěžní návrh č. 6 podaný Monom Works, s. r. o., který získává 1. cenu ve výši 250 000 Kč. U tohoto návrhu komise ocenila kultivovaný názor i prezentaci budoucí podoby náměstí, kdy návrh přináší jasný názor na organizaci řešeného prostoru, respektující historii místa a odkazující se na ni.
  • Druhé místo porota přidělila návrhu č. 3, pod kterým jsou podepsáni Eliška Málková, Matěj Čunát, Marie Štefanová a Martin Hajný, a získali cenu ve výši 150 000 Kč.
  • Třetí místo a cenu v hodnotě 100 000 korun obdržel návrh č. 2, který podal Atelier Horký, s. r. o.
  • Odměny (skicovné) v rámci architektonické soutěže byly shodně v částce 25 000 Kč uděleny návrhu č. 1 od Karnet Architekt, s. r. o., a návrhu č. 4 od Anny Laubové a Karla Filsaka.

 

Hodnotící porota byla složena ze závislé a nezávislé části, kdy v závislé měli hlas:

  • starosta Jan Konvalinka,
  • ředitelka Státního okresního archivu Příbram Věra Smolová
  • a coby náhradník za ředitele Hornického muzea Příbram Josefa Velfla 1. místostarosta Martin Buršík.
  • V nezávislé části o výběru vítězného návrhu rozhodovali: Ing. arch. Ivan Plicka, Ing. Vladimír Sitta, Ing. arch. David Mateásko a jako náhradník Ing. arch Patrik Hoffman, který zastupoval za nepřítomnou Ing. arch. Jitku Ressovou.

 

Fáze architektonické soutěže

 1. Příprava (sociologické šetření, formulace zadání, tvorba soutěžních
    podkladů a podmínek)

    Zapojení veřejnosti do příprav rekonstrukce: 

  termín
Rozhovory s místními spolky, podnikateli apod.
(sociologové zjišťovali, co si o současnosti a budoucnosti myslí místní)
 duben 2020
Dotazování a pocitové mapování (obyvatelé Březových budou moci vyjádřit
svůj názor na současnou a budou podobu náměstí
 červen 2020
Veřejná diskuze nad zadáním soutěže (veřejnost si bude moc poslechnout
a připomínkovat zadání soutěže)
 září 2020
2. Vyhlášení soutěže  únor 2022
3. Jednání poroty o předložených návrzích  2. polovina roku 2022
4. Oznámení výsledku soutěže  2. polovina roku 2022
5. Prezentace soutěžních návrhů  podzim 2022

 

 

Aktuality

 



Počet zobrazení: 331 | Aktualizováno: 19. 03. 2024