Oficiální vyjádření SZM Příbram k úniku chloru na plaveckém bazénu

0 0 0

K jednotlivým dotazům ohledně úniku chloru podávám toto vysvětlení, které se pokusím pro snadnější pochopení zobecnit v laické podobě.

V průběhu předminulého a počátkem minulého týdne jsme na plaveckém bazénu skutečně řešili problém, nikoli s únikem chloru jako takového, ale se zápachem, který je doprovodným jevem vyššího množství takzvaného vázaného chloru vznikajícího především z „nečistot“. Chlór má mimo své přednosti desinfikovat vodu i negativní stránku v té podobě, že na sebe váže veškeré dusíkaté látky, které se do vody dostávají jak močí, tak i tělovými nečistotami, zejména odloupávající se kůží. Samotný chlor, kterým provádíme desinfekci vody je pravidelně sledován nejen našimi pracovníky cca po dvou hodinách běžného pracovního dne, ale pravidelně každý týden i Krajskou hygienickou stanicí. Veškerá tato měření nejen v posledním období vykazují hodnoty, které jsou stanoveny Vyhláškou ministerstva zdravotnictví č. 238/2011 Sb., o stanovení hygienických požadavků na koupaliště. Množství volného chloru je do bazénu dávkováno řízeně prostřednictvím automatických dávkovačů a čerpadel. Při jakémkoli zjištění nedodržení stanovených limitů, se bazénová voda upravuje službu konajícím strojníkem dle závazných pravidel. Pro podrobnější informaci je vhodné uvést, že limity chloru bazénové vody v některých západoevropských zemích a zejména pak v USA, jsou až deseti násobně větší. Chlor jako takový při koncentraci námi dodržovaných limitů je bez jakéhokoli zápachu. Jak bylo již výše uvedeno, největším problémem je vázaný chlor, který na sebe váže dusíkaté látky a ve své podstatě se pak stává patogenní látkou. Tento vázaný chlor uniká do ovzduší a při jeho vdechování mohou nastat žaludeční potíže. Výpary mají dráždivé účinky, což se projevuje u postižených osob především v podobě kašlání. K dotazu, kolik lidí bylo takto zasaženo a kolik jich muselo vyhledat lékařskou pomoc nutno konstatovat, že nám tato skutečnost není známa.

Podstatné ale je, jak předcházet tomu, aby příčina byla pro následné období odstraněna. Řešení je možné hledat v několika variantách, či jejich vzájemnou kombinací a to:

1) Zabránění vnášení nečistot do bazénové vody. Toto je možné dosáhnout pouze tím, že všichni návštěvníci před vstupem do bazénu se vždy ve sprchách řádně umyjí mýdlem a osprchují. V tomto ohledu máme značné zkušenosti s nekázní návštěvníků. Je velmi problematické, aby ve sprchách stála buď pánská či dámská obsluha a dbala na to, aby se všichni návštěvníci řádně před vstupem očistili ve sprchách. Do bazénu pak mnohdy chodí návštěvníci bez známky vody na svém těle. Na upozornění plavčíků, že je nutno se řádně omýt, návštěvníci reagují velmi negativně.

2) Výměna vody v bazénu. Dle vyhlášky se musí průběžně doplňovat voda a to za každého návštěvníka v objemu třiceti litrů. Při návštěvnosti cca 400 osob v bazénu toto představuje dvanácti m3. Vzhledem k tomu, že pro bazénovou vodu využíváme především vlastní zdroj vody ze studny, dochází každodenně k výměně vody při praní filtrů po uzavření bazénu v objemu 40 až 50 m3, tedy výše než dostatečným množstvím vody. Dle provozního řádu a výše uvedené vyhlášky, je teplota vody v bazénu korigována v rozmezí 26 až 28 stupňů. Pokud dochází k větší výměně vody během dne, vzhledem k stávajícímu stavu parních kotlů pro ohřev vody, tato se nestačí včas dohřát a následně pak převažují stížnosti na teplotu vody v bazénu.

3) Větrání prostoru bazénu čerstvým vzduchem. Toto řešení lze v současné době využívat jen ve velmi omezeném rozsahu zejména z důvodu, že provětráním prostoru bazénu dojde k jeho velkému ochlazení, což rovněž vyvolává stížnosti návštěvníků na teplotu vzduchu v bazénovém prostoru.

4) Instalace minimálně středotlakých UV lamp, které by průběžně významným způsobem snižovaly obsah vázaného chloru a tím i likvidaci dusíkatých látek. Toto řešení však vyžaduje značnou finanční investici. Cena jedné středotlaké UV lampy se pohybuje v úrovni cca 300,0 tis. Kč. O nákupu tohoto zařízení je uvažováno pro rok 2014.

V posledních 14 dnech byly zaznamenány 2 stížnosti. Z tohoto důvodu byla bezprostředně svolána schůzka se strojníky bazénu, na které se řešily otázky související s rychlým odstraňováním příčin vzniklých závad. Jednomu pracovníkovi bylo na dobu tří měsíců odebráno osobní ohodnocení za porušení pracovní kázně a to především tím, že v dostatečném časovém předstihu o vzniklé situaci neinformoval vedení SZM Příbram tak, aby bylo možné bezprostředně bazén uzavřít do doby odstranění daného problému. Tím by se předešlo případným následným oprávněným stížnostem, které negativně působí na pohled a úroveň plaveckého bazénu jako takového.

Ing. Jiří Holobrada, ředitel SZM Příbram



Počet zobrazení: 3352 | Aktualizováno: 02. 12. 2013