Obnova lesíku na Čertově pahorku pokračuje

0 0 0

 

Obnova lesíku na Čertově pahorku bude pokračovat výsadbou nových stromů a keřů

V rámci participativního rozpočtu roku 2022 získal v hlasování veřejnosti největší podporu projekt, který počítá s revitalizací lesíku na Čertově pahorku.

 „Lesík Čertův pahorek se nachází na pozemcích 4237/2 a 4241/27 v k. ú. Příbram v majetku města. Ve spodní části pod asfaltovou cestou vedoucí směrem k nemocnici, která bude řešena v rámci první etapy, je převládajícím druhem modřín opadavý. Dále se zde nachází smrky a spousta dalších taxonů dřevin.  Zvážili jsme stav dřevin v porostu, které jsou blízko u sebe a vzájemně si konkurují, mnoho z nich je nakloněných. Zejména modříny se jeví jako dlouhodobě neperspektivní, spousta z nic má defekty větvení. Výchovná probírka tedy bude probíhat v rámci odstranění neperspektivních dřevin (suché, poškozené), zejména modřínů, smrků a borovic. Po vykácení bude prostor vyčištěn, většina pařezů odstraněna pro možnost další výsadby, proběhne úprava terénu,“ uvádí zpráva z Odboru životního prostředí o doporučeném postupu pro TS k provedení revitalizace.

Obnova lesíku je vítězným projektem participativního rozpočtu roku 2022, který získal od veřejnosti 427 hlasů. V projektu, který je rozdělen do dvou etap, jde především o vyčištění a úklid celého prostoru při zachování cestní sítě. Součástí je také obnova porostu s přeměnou druhové skladby – odstranění náletových dřevin, dále odumřelých a neperspektivních stromů. Po úpravě terénu bude zahájena výsadba, kdy se počítá s vysazením 32 vzrostlých stromů (habry, javory a břízy) o výšce 3-3,5 m. Dále bude v této první části revitalizace vysazeno zhruba 60 keřů.

S ohledem na lokalitu nebude po dokončení revitalizace v místě osazen mobiliář, a to především z důvodu, aby se zabránilo shlukování „závadových“ osob a případnému znečišťování prostředí či rušení nočního klidu.

Dřevo z pokácených stromů bude použito na výrobu ohradníků na kontejnerová stání a plenty umísťované podél silnic.

V další etapě bude probíhat výchovný zásah ve druhé části pozemku 4237/2 a na pozemku 4241/27.

 

Kácení dřevin z důvodu pěstebních, obnovy a výchovné probírky porostů

Na Čertově pahorku byl aplikován postup podle § 8 odst. 2 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZOPK“) – jedná se o oznamovací režim, na rozdíl od povolovacího režimu (povolení ke kácení jednotlivých dřevin) podle § 8 odst. 1 ZOPK.

Podle § 8 odst. 2 ZOPK povolení ke kácení není třeba (mimo jiné) ke kácení dřevin z důvodů pěstebních, to je za účelem obnovy porostů nebo při provádění výchovné probírky porostů. Kácení z těchto důvodů musí být oznámeno písemně orgánu ochraně přírody, který je může pozastavit, omezit nebo zakázat, pokud odporuje požadavkům na ochranu dřevin.

Pěstební důvody kácení dřevin zahrnují kácení prováděné za účelem obnovy porostů nebo výchovné probírky porostů dřevin. Účelem obou typů zásahů je obnova, zachování či zvýšení funkčního a estetického významu porostů dřevin při respektování jejich vývojové dynamiky a funkčního poslání, nebo usměrnění jejich vývoje úpravou druhové nebo prostorové skladby.

Obnovou porostů se rozumí proces nahrazování stávajícího porostu, který je odstraňován kácením, novou generací dřevin zpravidla záměrnou výsadbou, případně s využitím přirozené obnovy ze semen nebo výmladků. Účelem obnovy porostů je dlouhodobé udržení porostu na konkrétní lokalitě.

Výchovná probírka je prováděna pomocí kladného nebo záporného výběru, při kterém dochází v průběhu růstu porostu ke snižování počtu jedinců odstraňováním nežádoucích jedinců, a to s cílem zlepšení jeho stability a zajištění dlouhodobé existence, a to vždy s ohledem na konkrétní požadovanou funkci porostu. V rámci kladného výběru jsou uvolňovány stromy, případně keře, které svým druhem, vzrůstem, tvarem a zdravotním stavem splňují požadavky, které jsou z hlediska funkce porostu preferovány, a jsou tak vytvořeny podmínky pro optimální vývoj cílových jedinců a uplatnění jejich vlastností, na které je plnění funkcí porostu vázáno. Kácením sousedních jedinců jsou tyto jejich vlastnosti podpořeny a je jim zajištěn dostatečný prostor pro růst. Při záporném výběru jsou odstraňováni jedinci s vlastnostmi, které naplňování funkcí porostu brání a pro které je možné je považovat za nežádoucí. Jde např. o jedince ve špatném zdravotním stavu, s růstovými vadami nebo jedince poškozené abiotickými a biotickými vlivy. V porostech s vysokým podílem ekologických funkcí může jít o dřeviny nežádoucího nebo nepůvodního druhu, často s invazním potenciálem. O výchovnou probírku se jedná i v případě provedení odpovídajícího výchovného zásahu v porostech dřevin založených v rámci náhradních výsadeb.
 

 

Čertův pahorek

 



Počet zobrazení: 656 | Aktualizováno: 29. 03. 2023